3D tiskaři z CXI TUL asistovali při výrobě unikátní trofeje pro basketbal

16. 4. 2024

Tým oddělení 3D technologií na CXI TUL se podílel na výrobě unikátního poháru. Putovní trofej pro vítěze Národní basketbalové ligy vznikla při příležitosti 100. výročí basketbalu v Čechách. Pohár vytištěný z kovu nese jméno basketbalové legendy Jiřího Zídka a po příštích 10 let o něj budou bojovat nejlepší české basketbalové týmy. Jedinečný je zejména tím, že jde o první sportovní trofej v Česku vyrobenou pomocí 3D tisku. O jeho výrobě jsme mluvili s Michalem Ackermannem z CXI TUL, který tvarově náročnou trofej vytvořil.

Podíleli jste se na výrobě unikátní trofeje pro vítěze basketbalové ligy. Jak se to celé uskutečnilo? 

Naše oddělení 3D technologií z CXI TUL oslovili na začátku února naši partneři z Prusa Research, se kterými dlouhodobě odborně spolupracujeme. Pomáhali jsme s asistencí při výrobě kovových částí trofeje. Jedná se o složitý design, který jsme výborně zvládli díky našim technologiím.

 

Jak přesně se CXI TUL zapojilo do přípravy trofeje? V čem pro vás byla spolupráce na novém poháru pro vítěze basketbalové ligy speciální?

Nejprve jsme si představili design trofeje a ve spolupráci s jeho autorem Petrem Vackem a týmem PrusaLab jsme se domluvili na formě, jak budeme tento pohár tvořit. Vzhledem k tomu, že trofej má design tvarově opravdu složitý, navrhli jsme výrobu za pomoci aditivní technologie Selective Laser Melting (SLM) s využitím stroje SLM280HL od výrobce Nikon SLM Solutions. Kvůli omezení, která dává velikost stavebního prostoru stroje, jsme museli navrhnout rozdělení trofeje. Její tisk jsme fázovali na segmenty, které se po výrobě svařily do jednotného celku. Výroba poháru byla unikátní zejména tím, že i po rozdělení šlo o rozměrově veliké díly, které jsou ale tvořené úzkými pruty. Pro zachování dostatečné přesnosti výroby bylo nutné velmi náročné plánování podpůrných struktur a celkové strategie výroby. Kompletně jsme poslední díly dokončili na začátku března, tedy zhruba po 4 týdnech.

 

Už jste se v minulosti podíleli na podobné spolupráci nebo to byla vaše premiéra?

Do projektu se zapojil celý náš tým Oddělení 3D technologií, který řešil vše od návrhu tisku, komunikaci s kolegy z PrusaLab, výroby až po post-proces operace. Na našem pracovišti jsme v minulosti řešili například tisk typově podobného výrobku ze slitiny AlSi10Mg. Rozsah práce a použitý materiál trofeje pro Národní basketbalovou ligu byla jednoznačně větší výzvou. Pro realizaci projektu jsme zvolili nerezovou, tepelně vytvrditelnou ocel AISI 17-4PH. Velkou výzvou bylo navrhnout dostatečně odolné podpůrné struktury, které bude následně možné co nejjednodušším způsobem odstranit. Zvolený materiál při výrobě podléhá značnému vnitřnímu pnutí, které při nedodržení vhodných technologických postupů vede k vzniku deformací a znehodnocení výrobku.

 

V čem spočívala z vašeho pohledu největší výzva?

Zcela největší výzvou byla určitě rychlost, s jakou bylo nutné všechny díly dodat. Samotný tisk dílů trval součtově 94 hodin strojového času, ale veškeré přípravné a dokončovací procesy byly časově výrazně náročnější. Pro naše pracoviště jde zároveň vzhledem k rozsahu výroby o jeden z nejrychleji vyřízených projektů.

 

Jak jste vy osobně s trofejí spokojený?

Jsem velmi rád za tuto příležitost, kdy jsme mohli přispět k této netradiční realizaci. Při práci na tomto díle jsme se odborně posunuli v oblasti 3D tisku kovů o další stupínek výše.

 

 

JAK POHÁR VYPADÁ A KDO HO VYTVOŘIL

Inspirací pro vznik trofeje byly 3 základní symboly: míč, koš a kruh. Míč symbolizuje samotnou hru, koš reprezentuje vítězství a kruh představuje týmovost hry. 
Za designem poháru stojí architekt Petr Vacek, který ho navrhl speciálně pro 3D tisk z kovu. O ten se, pomocí technologie SLM (Selective Laser Melting), postaral Ústav pro nanomateriály Technické univerzity v Liberci. V PrusaLabu vznikla pomocí CNC obrábění spodní část trofeje s plaketami, na které se v příštích letech budou laserem gravírovat jména vítězů. Dominantou poháru je pak basketbalový míč s opláštěním z transparentní pryskyřice nesoucí v sobě fragmenty 24 karátového zlata.

 

 

TECHNICKÉ SPECIFIKACE POHÁRU

výška: 63 centimetrů
váha: 15 kilogramů


PODSTAVEC:

- vrchní a spodní část vyrobena CNC soustružením a frézováním z nerezové oceli;
- osazený vyfrézovanými a laserem gravírovanými mosaznými cedulkami;
- CNC soustružená a laserem gravírovaná mosazná vsadka s logem soutěže;
- vnitřní část řešená FDM 3D tiskem z Prusament PC Blend Carbon Fiber (PCCF)


SÍŤ:

- tisk na 7 kusů v CXI TUL z nerezu 17-4PH;
- svařování technologií TIG;
- broušení svárů;
- omílání;


MÍČ:

- tisk na 18 kusů v CXI TUL z nerezu 17-4PH;
- svařování TIG;
- broušení svárů;
- výroba resinových dílů s použitím 23,75 karátového zlata a pigmentů;
- broušení dílů do požadovaného tvaru

 

Hlavní partneři

AWAL
Škoda Auto
Česká Zbrojovka
Elmarco
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Skupina UJV
Atrea
Innogy
Auren