Experiment v srdci vědy v Liberci. Na CXI testujeme pleťové nanomasky.

8. 2. 2024

Liberecké výzkumné centrum CXI na Technické univerzitě úzce spolupracuje s lídry i nováčky v oboru nano. Nejčastěji jsou to pokročilé nanotechnologie nebo nanomateriály, jejich vývoj a aplikace v průmyslu, ochraně životního prostředí v medicíně nebo kosmetice. A právě kosmetická společnost Nanopharma testuje své inovované pleťové masky s nanovlákny v libereckém srdci vědy na CXI TUL.

Společnost Nanopharma vsadila na inovativní výrobky v péči o pleť. V kosmetickém světě se prosadila svými nanovlákennými maskami. Po úspěchu první suché nanovlákenné masky v roce 2018 představuje novou produktovou řadu NanoBeauty. Masky jsou založené na patentovaném systému dodání aktivních látek (vitaminů, glukonolaktonu, kyseliny hyaluronové, aj.) do nanovlákna pro následné efektivní uvolnění do pleti.

CXI a Nanopharma spojují síly ve jménu krásy a inovací

Zmíněnou novinku - pleťovou masku - nyní výzkumníci testují. Experimentu se účastní 20 členů týmu CXI. 19 žen a 1 muž dobrovolně zkouší účinky NanoBeauty masek na své pleti. Testování se zaměřuje na hydrataci, elasticitu pleti a redukci vrásek kolem očí. Tyto parametry měří přístroj Multiskin a dále experiment zahrnuje subjektivní hodnocení účastníků. Obě metody poskytnou cenná data pro posouzení účinnosti masky.

"S NanoBeauty jdeme nad rámec klasických kosmetických produktů. Nejenže se naše masky pyšní významnou efektivitou přenosu aktivních látek a patentovanou technologií jejich výroby, který zajišťuje rovnoměrné rozložení, ale také jsme vytvořili produkt, který je unikátní svým technickým provedením. Jedná se o suchou masku, u které se prospěšné látky aktivují až při kontaktu s navlhčenou pletí, a tak není nutné při výrobě používat jakékoliv stabilizátory,“ říká Johana Kulhánková, vedoucí produktového vývoje v Nanopharma.

NanoBeauty maska je vytvořena bez parabenů, silikonů, akrylátů, barviv a parfémů a je vhodná i pro velmi citlivou pleť. Tým dobrovolníků z CXI bude pokračovat v aplikaci masek a sledování výsledků působení na své pleti po dobu následujících dvou týdnů. Pak se opět skupina testujících setká v improvizovaném beauty studiu a bude se zjišťovat, jakých výsledků dosáhli.

„Nanopharma je jedním z výzkumných partnerů a přímo sídlí u nás na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI) na liberecké univerzitě. To je nejlepší důkaz toho, že CXI je domovem nekonečných inovací v oblasti nano, v tomto případě v kosmetickém průmyslu,“ říká Miroslav Černík, ředitel CXI TUL.

Unikátní suchá nano maska

Suchá pleťová maska je inovativní typ kosmetické pleťové masky. Vývoj je založený na výsledcích dlouholetého vývoje nanovlákenných aplikací pro medicínské a dermatologické účely. Pleťová maska s řádově vyšší účinnost přenosu aktivních látek do pleti (více jak 90%), bez plnidel, stabilizátorů a konzervantů obsažených v mokrých maskách a krémech je velmi vhodná i pro uživatele s citlivou pletí.
Výhodou je i rovnoměrné rozložení aktivních látek v pleťové masce. V mokrých maskách a krémech se aktivní látky po krátkém čase shluknou do určitého místa a tím pádem si na obličej můžete aplikovat část, která není nijak obohacená. Aktivní látky jsou rovnoměrně rozložené po celé ploše masek a tím uživatel dostane při každé aplikaci nejvyšší efekt. Suché nano masky umožňují jednoduché a rychlé použití. Pro optimální výsledky stačí velmi krátký čas aplikace (8 minut). Účinek masky se plně rozvine v dalších hodinách a dnech. Suchá maska neobsahuje žádnou tekutinu.  protože jsou bez parabenů, silikonů, akrylátů, barviv a parfémů.