Workshop projektu SUPPORT4SME: Jak může mikroskop FIB-SEM pomoci průmyslu?

7. 5. 2025

V rámci projektu SUPPORT4SME se uskutečnil odborný workshop zaměřený na využití špičkového elektronového mikroskopu v průmyslové praxi. Úvod patřil představení samotného projektu, jeho formám spolupráce a možnostem zapojení. Zástupci firem se také seznámili s platformou, která propojuje experty z různých oborů s podniky hledajícími technologická řešení.

Účastníci workshopu se krátce představili a sdíleli své důvody, proč je téma zaujalo. Nechyběl prostor pro navazování kontaktů a sdílení zkušeností. Networking mezi firmami i výzkumníky byl přirozenou součástí programu.

Tolik možností v jednom přístroji

Technický výklad vedl expert na elektronovou mikroskopii Pavel Kejzlar, který názorně přiblížil, jak mikroskop funguje a jaké typy vzorků jsou vhodné. „Tento mikroskop je výjimečný tím, že kombinuje elektronový a iontový svazek. Díky iontovému svazku se můžeme podívat pod povrch vzorku, zaměřit se na lokální defekty a vady, provést řez, změřit tloušťku vrstvy a určit její chemické i krystalografické vlastnosti."

Velký zájem o mikroskop projevují například firmy z automotive sektoru. Zkoumají se tenké vrstvy, jejich struktura i možné poruchy ve vícevrstvých materiálech. Vzorky ale mohou být i z plastu, pokud odolají vysoké energii," vysvětlila expertka Michaela Petržílková a dodala, že důležitá je právě odolnost vůči paprsku a vysokému vakuu.

Vzorky pod mikroskopem

V praktické části workshopu se účastníci přesunuli k samotnému mikroskopu. Někteří si přivezli vlastní vzorky, aby si mohli na vlastní oči prohlédnout, co přístroj dokáže. Účastníci se seznámili s tím, jak vypadá příprava vzorku a jak by měli materiály upravit předem. Pavel Kejzlar demonstroval postupy, jak provádět řezy, krystalografickou nebo chemickou analýzu.

Jan Müller z firmy RETOS Varnsdorf, který si přivezl poškozený materiál, byl výsledky a rychlostí analýzy překvapen: „Na jednom zařízení je možné zjistit nejen strukturu a chemické složení, ale vzorek i připravit, ochránit a analyzovat do určité hloubky."

Zaujalo mě, co všechno mikroskop umí. Hlavně cross section," uvedl nadšeně Vít Kanclíř z TOPTEC, ÚFP AV ČR, který si přivezl vlastní vzorek a chtěl ověřit, jak mikroskop zvládne vizualizaci jeho struktury a byl spokojen. „Na vzorku, který jsem přivezl, jsem jasně viděl všechny vrstvy, které tam měly být.“

Jeho kolegyně Martina Hlubučková dodala: „S elektronovým mikroskopem pracuji, ale ten náš není tak přesný a složitěji se ovládá. Vidím tady velký potenciál pro spolupráci.“
Vít Kanclíř doplňuje: „Projekt SUPPORT4SME bychom rádi využili. Myslím, že kritéria splňujeme."

Perspektiva průmyslu

Zkušenosti a otevřenost ke spolupráci zazněly i od dalších účastníků. Jaroslav Polák ze společnosti POLPUR uvedl: „Jsem tady dnes proto, abych zjistil možnosti využití technologií z TUL v průmyslu. Nějaké projekty máme, ale neustále hledáme možnosti, jak se pouštět do nových projektů."

Zaujala mě rychlost i přesnost. Pokud narazíme na požadavek zákazníka, který naším vybavením nezvládneme, víme, kam se obrátit," shrnula svůj dojem z workshopu Michaela Štípková z Fraunhofer IWU.

Spolupráce napříč hranicemi

Daniela Gerisch, zakladatelka společnosti MAF – Materialanalytik Freiberg, uvedla:
Materiálové analýze se opravdu věnuji. Zvláště zajímavé pro mě bylo dozvědět se o funkcích, které mikroskop má. Pokud by naši zákazníci měli o takové analýzy zájem, rádi bychom s CXI TUL spolupracovali."
Silke Sekora doplnila: „Spolupráci bychom využili například k prozkoumání povrchového poškození."

Vrcholem dnešního dne pro mě bylo seznámení se s rozsáhlými možnostmi mikroskopu. A pro nás je samozřejmě spolupráce mezi TU Chemnitz a CXI TUL v oblasti materiálové analýzy, i pro budoucí práci velmi důležitá," popsala Kristina Roder z Technické univerzity v Chemnitz.

Workshop nabídl nejen hlubší vhled do možností elektronové mikroskopie, ale především konkrétní příležitosti ke spolupráci mezi výzkumem a průmyslem. Projekt SUPPORT4SME tak potvrzuje, že propojení odborného know-how s praktickými potřebami firem může přinášet okamžité a hmatatelné výsledky.

 O Projektu
 
 Přeshraniční podpora zapojení malých a středních podniků do materiálového výzkumu budoucnosti

 Cíl

Společné centrum přeshraniční spolupráce TU Liberec a TU Chemnitz podporuje a implementuje inovace do malých a středních podniků v regionu Česko – Sasko.
SUPPORT4SME nabízí mezioborovou síť expertů, kteří vám pomohou s rozvojem vaší firmy.

 Celkové náklady projektu

3 052 522,28 EUR

 Leadpartner

CXI TUL

 Partner

Technická univerzita v Chemnitz

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren