Innovative technology based on constructed wetlands for treatment of pesticide contaminated waters

• Název: Inovativní technologie založená na vybudovaných mokřadech pro čištění vod kontaminovaných pesticidy
  • Akronym: LIFEPOPWAT
  • Poskytovatel: European committee (CINEA)
  • Program: LIFE+
  • Koordinátor: Technická univerzita v Liberci
  • Trvání: 1.1.2020 – 31.12.2023
  • Náklady projektu: 3 167 290 EUR
  • Grant:
    • EU: 1 727 833 EUR
    • ME ČR: 336 091 EUR
    • NFOŚiGW PL: 118 362 EUR
  • Web: cxi.tul.cz/lifepopwat

Anotace projektu:

LIFEPOPWAT je evropský projekt v rámci výzvy LIFE 2018, který podporuje inovativní technologie pro čištění vody kontaminované pesticidy. Technologie je založena na mokřadním systému Wetland+®, který představuje účinnou metodu čištění skládkové vody, nízké náklady a nenáročnou údržbu ve srovnání s konvenčními metodami. Metoda je založena na průtoku vody několika reaktivními zónami a mokřadem jako konečnou čisticí jednotkou. Systém může být navíc napájen solárními bateriemi, a proto jej lze používat i na odlehlých místech bez elektrické energie. V rámci projektu bude systém instalován na dvou pilotních místech (Hájek, Česká republika a Jaworzno, Polsko) s cílem následného využití na místech v EU i mimo EU. Přestože je systém určen pro prioritní kontaminovaná místa, je použitelný i pro menší kontaminovaná místa (down-scalable).

Partneři:
Technical University of Liberec (TUL) - CZ
Aarhus University (AU) - DK
DIAMO, státní podnik, odštěpný závod Správa uranových ložisek Příbram (DIAMO) - CZ
Główny Instytut Górnictwa (GIG - Central Mining Institute) - PL
City of Jaworzno - PL