• Název: Terapie kmenovými buňkami s pomocí CeO2 nanočástic: inovativní nanofarmaceutický přístup k léčbě degenerativních sítnicových onemocnění
  • Akronym: CELLUX
  • Poskytovatel: TAČR
  • Program: EuroNanoMed
  • Koordinátor: Technická univerzita v Liberci
  • Doba trvání: 1.1.2020 – 31.12.2022
  • Výše podpory: 3 930 000 Kč

Anotace projektu:
Hlavní cíl projektu CELLUX je vyvinout nové oční kapky na bázi nanočástic CeO2 pro léčbu věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), které v kombinaci s terapií pomocí kmenových buněk nejenže zastaví degeneraci zraku, ale pomohou jeho obnovení. TUL tým se podílí na dvou pracovních balíčcích, kde studuje chování nanočástic v simulovaném biologickém prostředí a bezpečnost nanočástic in vitro. Dále se provádíme výzkum buněčných interakcí s nanočásticemi a hodnotíme jejich antimikrobiální vlastnosti.

Partneři projektu:
Vall d'Hebron Research Institute (VHIR), Spain (vedoucí projektu prof. V. Puntes)
Norwegian Institute for Air Research (NILU), Norway
Istituto di Ricerche Farmacologiche Mario Negri IRCCS, Italy